BAŞKANIN KÖŞE YAZILARI
HASİAD DERGİSİ 14. SAYI

HATAY´IN EKONOMİK GÜNDEMİ YENİDEN ISINIRKEN

Ticari ilişkilerimizin, son yıllarda en hızlı geliştiği ülkelerden biri Irak’tır. En fazla ihracat yaptığımız ülkelerden biri de aynı zamanda. Bu nedenle ülkemiz için çok önemli bir konumda yer almaktadır. 2016 yılında Irak ile toplam ihracatımız 7,2 milyar dolar iken, 2017 yılının ilk yedi ayında 5,3 milyar dolara ulaşmış durumdadır. Bu ihracat pazarının büyük çoğunluğunun Kürt Bölgesel Yönetiminin sınırları içinde olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Üstelik konu sadece ihracat konusu da değildir. Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki Süleymaniye, Erbil, Dohuk ve Kerkük gibi kentlerde kurulmuş olan Türk şirketlerinin siyasi ilişkilerin bozulmasından dolayı olumsuz etkilenmesi de sürpriz olmayacaktır.

Hal böyle iken, Kuzey Irak Kürt Bölgesi’nin özerk olma yönünde referandum kararı alıp uygulaması bölgede suların yeniden ısınmasına ve dolayısıyla yeni bir belirsizliğe doğru gidişe neden olacaktır. Siyasi veya toplumsal hangi amaçlarla yapılırsa yapılsın, sonucunda hangi askeri veya diplomatik kararlar alınırsa alınsın bu referandum, bölge açısından çok sıkıntılı bir süreci başlatmış oldu.

Referandum sonucunda siyasi ilişkilerin bozulması Hatay için ayrı bir sorun kaynağıdır. Doğu, Güneydoğu ve Akdeniz bölgelerinden Kuzey Irak´a yapılan ihracatın en önemli noktalarından biri olan Hatay’ın bundan olumsuz etkilenmemesi mümkün değildir. Hatay’ın ekonomisi uzun zamandır Suriye krizi ve Rusya krizi nedeniyle zaten sıkıntılı bir süreç yaşamaktadır. Şimdi de referandumdan kaynaklanabilecek siyasi bir krizin ihracata vuracağı  olası bir darbenin altından nasıl kalkabilecektir? Yıllardır yanı başımızda devam eden Suriye iç savaşından kaynaklanan krizden dolayı kapalı bulunan Yayladağı sınır kapısının açılmasını beklerken, bu kez Kuzey Irak´taki referandum krizi nedeniyle Habur sınır kapısının kapanması her zaman gündemde kalacaktır. Bu ihtimal bile Hatay’ın ekonomisine durduğu yerde zarar vermeye devam edecektir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılıp birçok sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenen, ilimizin 5. Teşvik Bölgesi kapsamına alınması yönündeki talebe henüz bir yanıt verilmemiştir. Fakat HASİAD olarak bizler, Hatay’ın 5. Teşvik Bölgesi değil, 6. Teşvik bölgesi kapsamına alınması gerektiğini, sadece Hatay’ın değil, Suriye krizinden en çok etkilenen diğer üç il olan Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’in de bu kapsamda olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda Ekonomi Bakanı Sn. Nihat ZEYBEKÇİ ile 25.10.2016 tarihinde yaptığımız ziyarette yapılan görüşmeler ve konuyla ilgili tarafımızdan sunulan raporun sonucundan umudumuzu kesmiş değiliz. 

Geçtiğimiz yıl HASİAD tarafından başlatılan ve Hatay iş çevrelerinin de katkısıyla oluşturulan Hatay Lobisi faaliyetleri çerçevesinde yürütülen çalışmalar, Hatay’da yaşanan sorunlarla ilgili “Hatay İş Dünyası Çözüm Buluşmaları”nda yaratılan kamuoyu, HASİAD’ın tüm iyi niyetli girişim ve çabalarına rağmen; ilimizle ilgili bir farkındalık oluşturulması maalesef engellenmiştir. Sorumluluk makamındaki bazı sivil toplum kuruluşlarındaki yöneticilerin Hatay´a yönelik bu sorumsuzluk, ilgisizlik ve duyarsızlıklarının nedeni tam olarak anlaşılabildiği zaman Hatay’ın sorunları da belki çözülmüş olacaktır. 

Sorumluluk sahibi insanların gerçekten hak ettiği konum ve görevlerde olması dileğiyle…

          Tahsin KABAALİ
HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı      
 
 
TÜM ANKETLER
Web sitemizi beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Çok Kötü
İdare eder.

 
   
   

     Büyük İskender’in komutanlarında Antigonus ve Seleucus, Mezopotamya ile Suriye’nin yönetimi için aralarında savaşmış, zafer Seleucus’un olmuştur. Yeni bir kent kurmak isteyen Seleucus, Zeus’tan kendisine yol göstermesini ister ve bir kurban keser. Kurban etini kaparak uçan bir kartal, Silpius Dağı’nın eteği ile Oronte (Asi) Nehri’nin arasına konar.

 

     Hatay'da yörenin güzellikleri, şekilleri, tatlıları, renkleri mutfağa yansıtılmış olup, oldukça zengindir. Bunlardan oruk, öcce, ekşili börülce, beyaz kabak boranisi, cevizli biber (Muhammara), bakla ezmesi, humus, nazlı et yemeği ile peynirli künefe ve taş kadayıf tatlıları damak zevkinizin çeşitliliğini arttıracaktır.

 

     Hatay ve Antakya bölgesi, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender ile Pers İmparatoru III. Dareios’un ordularının İssos kenti civarında yaptığı savaşla Makedon hakimiyetine girmiş olup, Büyük İskender’in ölümünden sonra komutanlarından Seleucus I. Nikator tarafından M.Ö. 300’lü yıllarda Antakya kenti kurulmuştur.

         
         
Güv. Kodu :

E3U5B

   
 
 
Herhangi bir ilan bulunamadı.
       
hasiad@hasiad.org.tr Copyright © 2014 HASİAD - Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği