BAŞKANIN KÖŞE YAZILARI
HASİAD DERGİSİ 25. SAYI

COVID-19 KÜRESEL SALGINI VE YENİ NORMALLEŞME

Tarihte ilk defa halkımızın kendi arzusuyla sosyal hayatından vazgeçtiği ve hatta bizzat bunu devletten beklediği bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte halkımıza, kesin bir şekilde mevcut ve alınabilecek diğer tedbirler doğrultusunda yöneticilerimizin de aldığı tedbirleri olumlu karşılıyoruz. Alınan tedbirlerin yanı sıra evlerinde kalarak kendi üstlerine düşeni yapan halkımızın çalışan kesiminin, tıbbi, mali ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gerekli ek yasal düzenlemeleri, tedbirlerin ve yapısal reformların ivedilikle hayata geçirilmesi noktasında herkese teşekkür ediyorum.

Covid-19´un teşhis ve tedavisi, hastalığın sosyal etkilerinin belirlenmesi sürecinde etkin olarak görev yapan Bilim Kurulu´nun çalışmalarını takdir ediyor ve etkinliğinin arttırılmasını bekliyorum. Bununla birlikte, salgının etkisiyle adeta durma noktasına gelen acil, etkili ve radikal müdahalelere muhtaç durumda olan ekonomimizin de aynı şekilde bilimsel tavsiyeleri siyasi iradenin hizmetine sunabilecek bir kurula ihtiyaç olduğu kanaatindeyim. Bu aşamada oluşturulacak bir Ekonomi Bilim Kurulu´nun üretimi teşvik etmek amacıyla yapılacak devlet teşvikleri, istihdamın desteklenmesi ve diğer ekonomik tedbirler hususunda yapılacak düzenlemeler konusunda efektif bir katkı yapacağını düşünüyorum.

Her şeyden önce çok zor ve kritik bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemin daha önce yaşadığımız krizlerden farkı ilk defa bu denli hızla ilerleyen, küresel bir salgın ile karşı karşıya kalıyoruz. Ben henüz pandemi sürecini atlattığımızı düşünmüyorum. Tüm dünyadaki bilim insanlarına ve akademisyenlere kulak verecek olursak pandemi sürecinin çok uzun bir süre daha gündemimizi meşgul edeceğini görüyoruz. Böylesine bir dönemde yaşanabilecek muhtemel sorunları ve olası krizleri göz ardı etmeden yapısal çözümlerle yolumuza devam etmek zorundayız.

Yapısal çözümler getirilerek, tüketime özendirmek yerine daha çok üretime ve ihracata dayalı ekonomik modellerin geliştirilmesinin kısa, orta ve uzun vadede isthdam ve kalkınma için elzem olduğu kanaatindeyim. İnsanoğlunun tarih boyunca kriz dönemlerinde büyük ekonomik etkileşimlerden kaçınarak daha mikro ölçekli ve kısa vadeli temel ihtiyaçlarının tüketimine yöneldiğini görürüz. Bu süreçte şunu bir daha gördük ki; sadece temel ihtiyaçların tüketilmesi durumunda ekonomi daralmakla kalmayıp, bazen durma noktasına gelebiliyor.

Pandemi sürecinde sadece ülkemizde değil, tüm dünyada gıda, hizmet ve teknoloji üretimi yapan firmaların hızlı bir yükselişe geçtiğini görüyoruz. Burada da asıl belirleyici olan da üretim! İnsan ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, katma değeri yüksek ve yüksek teknoloji ihraç edebildiğimiz sürece ayakta kalabiliriz. Bunun için de devlet teşvikleri son derece elzemdir. Krizi ancak tüketimi özendirmek yerine, daha çok üreterek, teknoloji ve dijitalizasyonu hayatımızın bir parçası haline getirerek fırsata çevirebileceğimiz kanaatindeyim.

İstikrar kalkanı projesi kapsamında açıklanan tedbirler pandemiden etkilenen birçok sektördeki işverenlere geçici süreliğine de olsa bir nefes aldırdı. Fakat alınan bu tedbirler uzun vadede ülkemize ve vatandaşa bir katkı sağlamaktan çok uzak. SGK prim ve vergi borcu ertelemeleri, faizsiz kredi ertelemeleri ile muhtasar beyanname sürelerinin ertelenmesi bugün olmasa da yakın bir zamanda işverenlerimizin sırtına daha büyük bir yük bindirecek.

1 Haziran ile birlikte normalleşme sürecinin ilk adımı atıldı. Bu süreçte tüketimi teşvik eden politikalar yerine, yapısal ve uzun vadeli üretim ve ihracat önlemlerinin alınması kaçınılmazdır. İşsizliği de azaltabilmenin temel yolu bu yapısal reformlardan geçmektedir. Ancak tükettiğimizde daha fazlasını ve yüksek katma değerli ürünleri üreterek işsizliği azaltabili ve refaha çıkabiliriz.

Covid-19 pandemisi oldukça kırılgan bir yapıya sahip olan Hatay ekonomisini de olumsuz yönde etkiledi. Biz tüm bu süreçte Hatay´da faaliyet gösteren sanayici ve iş insanlarının sesi olmak için büyük emek sarf ettik. Covid-19 sebebiyle hayatını kaybedenler için baş sağlığı diliyor ve ekonomisi güçlü, sağlıklı ve mutlu yarınlar diliyorum.

Ayrıca, pandemi dolayısıyla ertelenen lig maçları 12 Haziran´da yeniden başladı. Bu süre zarfına kadar lider olarak başarısını sürdüren ilimizin gururu Hataysporumuz 53 yıllık şampiyonluk hasretini bitirerek Süper Lig´e yükseldi. Bu başarının kazanılmasında emeği geçen başta Hatay Valimiz Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatayspor Kulübü Başkanı Nihat Tazearslan ve yönetim kadrosuna, ter döken tüm futbolcularımıza ve bu büyük takıma inanarak sahip çıkan halkımıza teşekkür ediyor ve Hataysporumuza Süper Lig´de başarılar diliyorum. 

Son olarak geçtiğimiz günlerde Hatay´ımızın Anavatana katılışının 81. yılını büyük bir gururla kutladık. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Hatay Benim Şahsi Meselemdir. ve Kırk Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Kalamaz. ülküsüyle yolumuzu aydınlatmaya devam ediyoruz.

     
 
 
TÜM ANKETLER
Web sitemizi beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Çok Kötü
İdare eder.

 
   
   

     Büyük İskender’in komutanlarında Antigonus ve Seleucus, Mezopotamya ile Suriye’nin yönetimi için aralarında savaşmış, zafer Seleucus’un olmuştur. Yeni bir kent kurmak isteyen Seleucus, Zeus’tan kendisine yol göstermesini ister ve bir kurban keser. Kurban etini kaparak uçan bir kartal, Silpius Dağı’nın eteği ile Oronte (Asi) Nehri’nin arasına konar.

 

     Hatay'da yörenin güzellikleri, şekilleri, tatlıları, renkleri mutfağa yansıtılmış olup, oldukça zengindir. Bunlardan oruk, öcce, ekşili börülce, beyaz kabak boranisi, cevizli biber (Muhammara), bakla ezmesi, humus, nazlı et yemeği ile peynirli künefe ve taş kadayıf tatlıları damak zevkinizin çeşitliliğini arttıracaktır.

 

     Hatay ve Antakya bölgesi, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender ile Pers İmparatoru III. Dareios’un ordularının İssos kenti civarında yaptığı savaşla Makedon hakimiyetine girmiş olup, Büyük İskender’in ölümünden sonra komutanlarından Seleucus I. Nikator tarafından M.Ö. 300’lü yıllarda Antakya kenti kurulmuştur.

         
         
Güv. Kodu :

J9U46

   
 
 
Herhangi bir ilan bulunamadı.
       
hasiad@hasiad.org.tr Copyright © 2014 HASİAD - Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği