HAKKIMIZDA

Tarihçe 
Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) 22.08.1995 tarihinde, Hatay’daki sanayici ve işadamlarının işbirliklerini geliştirmek, sorun çözümlerinde destek olmak,  kamu kurum ve kuruluşları ile sanayici ve işadamlarının iletişimini sağlamak amacıyla kurulmuştur.

     HASİAD, sanayici ve işadamlarını bütünleştirerek, gerek ülkemizde gerekse yurtdışındaki sanayici ve işadamlarının sosyo–ekonomik ve kültürel alanda bütünleşmesini sağlayıcı faaliyetlerde bulunarak sermaye, emek ve teşebbüsün birbirini tamamlayan ana unsurlar olduğuna inanarak işçi-işveren işbirliğini geliştirmeye çalışır. Yurt kalkınmasında üzerine düşen görevi ulusal çıkarlara uygun olarak yapılmasına teşvik eder. Hatay'ın dolayısıyla da Türkiye’nin yeniden yapılanması yolunda çalışmalarda bulunur ve bu çalışmaları teşvik eder.

     AB Üyeliği sürecinde üyeliği hızlandırmak amacıyla çeşitli kuruluşlarla temasa geçip, görüş ve önerilerini aktarır. Gündemdeki sosyo-ekonomik ve kültürel konulardaki görüş ve önerilerini ilgili yerlere, medya ve diğer yayın araçları ile duyurup toplantı, seminer, kongre ve konferans düzenler. HASİAD Yönetim Kurulu’nun hazırlayacağı yönetmelik çerçevesinde tayin edilecek zaman ve miktarda Dernek Üyelerine ve üye olmayanlara HASİAD Üyeliği taşıma kaydı ile başarıları teşvik etmek amacıyla ödül vermek HASİAD’ın başlıca faaliyet gösterdiği alanlardır.

Vizyon

     Ülkemizin ve Hatay'ın ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak üzere, çağdaş uygarlık hedefini esas alarak yerel, bölgesel ve sektörel potansiyellerin en iyi şekilde değerlendirilmesi için faaliyetlerde bulunmak, demokratik, laik, insan haklarına bağlı, girişim, inanç ve düşünce özgürlüğüne saygılı, Atatürk'ün çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmak hedefine ve ilkelerine sadık, sosyal hukuk devleti ve adaleti esas alan etkin hukuk devleti anlayışı içinde, sivil toplumun kurumsallaşması ve özel girişimciliğin yaygınlaşmasına çalışmak, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci niteliklerini geliştirmek ve güçlü bir Türkiye ve dünya kenti Hatay'ın oluşması için Hatay Sanayicileri ve İşadamları olarak çaba sarf etmektir.

Misyon

- Üyelerimiz arasında ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak,

- Üyelerimiz ve kamuoyunun bilgi ve deneyimlerini arttırmak adına toplantı, konferans, seminer ve kongreler düzenlemek,

- Hatay’ın gelişimine katkı sağlayıcı fikirler ve projeler üretmek,

- Derneğimiz ile aynı amaçlı kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yaparak fikir alışverişinde bulunmak

 

 
 
TÜM ANKETLER
Web sitemizi beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Çok Kötü
İdare eder.

 
   
   

     Büyük İskender’in komutanlarında Antigonus ve Seleucus, Mezopotamya ile Suriye’nin yönetimi için aralarında savaşmış, zafer Seleucus’un olmuştur. Yeni bir kent kurmak isteyen Seleucus, Zeus’tan kendisine yol göstermesini ister ve bir kurban keser. Kurban etini kaparak uçan bir kartal, Silpius Dağı’nın eteği ile Oronte (Asi) Nehri’nin arasına konar.

 

     Hatay'da yörenin güzellikleri, şekilleri, tatlıları, renkleri mutfağa yansıtılmış olup, oldukça zengindir. Bunlardan oruk, öcce, ekşili börülce, beyaz kabak boranisi, cevizli biber (Muhammara), bakla ezmesi, humus, nazlı et yemeği ile peynirli künefe ve taş kadayıf tatlıları damak zevkinizin çeşitliliğini arttıracaktır.

 

     Hatay ve Antakya bölgesi, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender ile Pers İmparatoru III. Dareios’un ordularının İssos kenti civarında yaptığı savaşla Makedon hakimiyetine girmiş olup, Büyük İskender’in ölümünden sonra komutanlarından Seleucus I. Nikator tarafından M.Ö. 300’lü yıllarda Antakya kenti kurulmuştur.

         
         
Güv. Kodu :

453F1

   
 
 
Herhangi bir ilan bulunamadı.
       
hasiad@hasiad.org.tr Copyright © 2014 HASİAD - Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği