HABER DETAYI
BM DÜNYA GIDA PROGRAMI YETKİLİLERİNİN MÜZE HOTEL ZİYARETİ 04.07.2019 - 15:58

HATAY'IN DÜNYAYA ANLATILACAK BİRÇOK ÖZELLİĞİ VAR

Avrupa Komisyonu Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü, Dünya Gıda Programı (WFP) ve Türk Kızılay yetkilileri, ilimizdeki programları kapsamında içerisinde dünyanın en büyük tek parça mozaiğinin de bulunduğu tarihi eserlere sahip ve dünyanın ilk müze otel olma özelliğini taşıyan The Museum Hotel Antakya' yı ziyaret ederek oteli ve eserleri yerinde görme fırsatı buldular. Yönetim Kurulu Başkanımız Gökhan Alkan katılımcılara eşlik ettiği ziyarette; "Hatay’ın Dünyaya anlatılacak birçok özelliği var. Tarihiyle, mültecilere yaptığı misafirperverliğiyle, birçok medeniyete ev sahipliğiyle, kültürüyle, gastronomisiyle, EXPO’suyla ve daha sayabileceğimiz birçok farklı özelliğiyle tüm herkesi bu şahane atmosferi yaşaması için ilimize bekliyoruz." dedi.

Avrupa Komisyonu Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü, Dünya Gıda Programı (WFP) ve Türk Kızılay heyetlerine İlimize yapmış olduğunuz ziyaretlerden dolayı ve yanı başımızda yaşanan savaşa rağmen devletimize olan güvenini hiç kaybetmeyerek ilimize dünya çapında böyle bir yatırımı kazandıran değerli büyüğümüz Sayın Necmi Asfuroğlu’na da ayrıca bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Haber Kaynağı:
Bu haber toplam 279 defa okunmuştur.
 
 
TÜM ANKETLER
Web sitemizi beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Çok Kötü
İdare eder.

 
   
   

     Büyük İskender’in komutanlarında Antigonus ve Seleucus, Mezopotamya ile Suriye’nin yönetimi için aralarında savaşmış, zafer Seleucus’un olmuştur. Yeni bir kent kurmak isteyen Seleucus, Zeus’tan kendisine yol göstermesini ister ve bir kurban keser. Kurban etini kaparak uçan bir kartal, Silpius Dağı’nın eteği ile Oronte (Asi) Nehri’nin arasına konar.

 

     Hatay'da yörenin güzellikleri, şekilleri, tatlıları, renkleri mutfağa yansıtılmış olup, oldukça zengindir. Bunlardan oruk, öcce, ekşili börülce, beyaz kabak boranisi, cevizli biber (Muhammara), bakla ezmesi, humus, nazlı et yemeği ile peynirli künefe ve taş kadayıf tatlıları damak zevkinizin çeşitliliğini arttıracaktır.

 

     Hatay ve Antakya bölgesi, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender ile Pers İmparatoru III. Dareios’un ordularının İssos kenti civarında yaptığı savaşla Makedon hakimiyetine girmiş olup, Büyük İskender’in ölümünden sonra komutanlarından Seleucus I. Nikator tarafından M.Ö. 300’lü yıllarda Antakya kenti kurulmuştur.

         
         
Güv. Kodu :

1SY3T

   
 
 
Herhangi bir ilan bulunamadı.
       
hasiad@hasiad.org.tr Copyright © 2014 HASİAD - Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği