HABER DETAYI
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN HASİAD ZİYARETİ 02.03.2019 - 15:34

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN HASİAD ZİYARETİ

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu derneğimizi ziyaret etti. Yönetim Kurulumuzla yaptığı toplantıda Başkanımız Gökhan Alkan'ın üzerinde durduğu konular şu şekildedir:

1- Suriyeli Mülteciler Krizi ve bu krizin İlimize etkileri:

HAKSIZ REKABET: Bizler vergilerimizi düzenli olarak ödemekte, kayıt altında çalışmakta ve geriye dönük 5 yıl süreyle yapılan işlemlerimizden sorumluyuz. Fakat Suriyeli işletmeler çalışma anlayışı olarak kayıt dışı çalışmakta ve haksız rekabete yol açmaktalar. İlerleyen yıllarda Suriyelilerin ülkelerine geri dönmeleri halinde kurmuş oldukları şirketlerin işlemiş olabilecekleri kusurlardan sorumlu olabilmeleri adına kefillik sistemi getirilmeli. Bu durum Suriyeli işletmelerin haksız ve kayıt dışı çalışmalarını engelleyecektir.

İŞSİZLİK ARTIŞI: Suriyelilerin ucuz işgücü olarak görülmesi işsizliği hızla artırdı. Neticesinde sosyal düzen de derinden etkilendi.

2- Baskı Altında Tutulan Fiyatlar:

ÜRETİM MALİYETLERİ: Maliyetlerdeki artış, üreticiyi/işvereni üretimi azaltmaya hatta tamamen durdurmaya ve maliyetleri azaltmak adına işten çıkarma yapmasına neden oldu.

Bunun yanında devlet eliyle fiyatların dizginlenmeye çalışılması üreticiyi daha da zor durumda bırakmakta, büyük bir borç yükü oluşturmaktadır.

OLUŞAN SOSYAL TAHRİBAT: Hayat pahalılığı, işsizlik, belirsiz gelecek ve arka arkaya gelen seçim ortamları sokaktaki vatandaşı ve bizleri daha derinden etkiledi ve etkilemeye devam etmekte.

3- Tarımdaki İhracat Kısıtlamaları

AMİK OVASI: Bölgemizde tarım dendiğinde ilk akla gelen yer Amik Ovası. Fakat ovamızın bugün içerisinde bulunduğu durum içler acısı. Üretim kısıtlamaları nedeniyle üretim azaldı ve birçok çiftçi maliyetini karşılayamadığı için tarlasını ekmiyor.

TARIMDAKİ KISITLAMALAR: 19 ilde kenevir ekimine izin verildi. Katma değeri yüksek bir ürün olması, üreticiye ve ekonomiye katkı sağlayacak olması nedeniyle Hatay'ın 20. İl olarak kapsama dahil edilmesini istiyoruz.

YERLİ TOHUM: Bölgemizde yerli tohum kullanan üreticiler var. Fakat yeterli değil. İthal tohum kullanımının önüne geçerek yerli tohum kullanımını destekleyen düzenlemeler çıkarılması elzemdir.

ÇİFTÇİYE VERİLEN DESTEKLER: Hâlihazırda çiftçiye verilen teşvikler olmakla birlikte bu teşvikler yeterli düzeyde değil. Bununla birlikte çiftçilerin kullandığı teşviklerin yakından takip edilmesi konusunda büyük eksiklikler var. Verilen teşviklerin amacına uygun kullanımının yakından takip edilerek, aksi bir durumda caydırıcı cezaların uygulanması gerekiyor.

4- ÖNERİLERİMİZ:

1. Üretimin devamlılığını sağlayacak devlet teşvikleri.
2. İhracat kısıtlamalarını kaldırarak, ihracatı geliştirmek 
3. Hatay’ın 5. Bölge teşvik kapsamına alınması 
4. Yerli tohum üretimini ve kullanımını artıracak düzenlemelerin yapılması
5. Çiftçilerin maliyetlerini azaltmak için Reyhanlı Barajının bir an önce bitirilmesi

Haber Kaynağı:
Bu haber toplam 415 defa okunmuştur.
 
 
TÜM ANKETLER
Web sitemizi beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Çok Kötü
İdare eder.

 
   
   

     Büyük İskender’in komutanlarında Antigonus ve Seleucus, Mezopotamya ile Suriye’nin yönetimi için aralarında savaşmış, zafer Seleucus’un olmuştur. Yeni bir kent kurmak isteyen Seleucus, Zeus’tan kendisine yol göstermesini ister ve bir kurban keser. Kurban etini kaparak uçan bir kartal, Silpius Dağı’nın eteği ile Oronte (Asi) Nehri’nin arasına konar.

 

     Hatay'da yörenin güzellikleri, şekilleri, tatlıları, renkleri mutfağa yansıtılmış olup, oldukça zengindir. Bunlardan oruk, öcce, ekşili börülce, beyaz kabak boranisi, cevizli biber (Muhammara), bakla ezmesi, humus, nazlı et yemeği ile peynirli künefe ve taş kadayıf tatlıları damak zevkinizin çeşitliliğini arttıracaktır.

 

     Hatay ve Antakya bölgesi, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender ile Pers İmparatoru III. Dareios’un ordularının İssos kenti civarında yaptığı savaşla Makedon hakimiyetine girmiş olup, Büyük İskender’in ölümünden sonra komutanlarından Seleucus I. Nikator tarafından M.Ö. 300’lü yıllarda Antakya kenti kurulmuştur.

         
         
Güv. Kodu :

B5866

   
 
 
Herhangi bir ilan bulunamadı.
       
hasiad@hasiad.org.tr Copyright © 2014 HASİAD - Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği