HABER DETAYI
HASİAD’DAN KIBRIS ÇIKARMASI 23.03.2018 - 16:20

HASİAD’DAN KIBRIS ÇIKARMASI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) Başkanı Faruk Ekinci ve HASİAD Yönetimi ile Denetleme Kurulu Üyeleri’nden oluşan bir heyet, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ne bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Gerçekleşen ziyarette KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KKTC Meclis Başkan Vekili Zorlu Töre, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, KKTC Milletvekili hemşehrimiz Bertan Zaroğlu ve Kıbrıs İşadamları Derneği makamlarında ziyaret edildi.

HASİAD Yönetim Kurulu adına Başkan Gökhan Alkan, ziyaretleri kabullerinden dolayı teşekkür ederek dernek faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaptı. Ayrıca, iki ülke arasında ticari ilişkileri geliştirebilme adına neler yapılabileceği hususunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut faaliyetleri ve yakın zamanda Hatay-Kıbrıs arasında başlayacak olan Hatay Deniz Otobüsü (HADO) seferleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Yapılan ziyaretlerde Hatay heyetinin ziyaretlerinden duydukları memnuniyeti ifade ederek, HADO projesini çok olumlu bulduklarını, Hatay ve Kıbrıs turizmine canlılık kazandıracağını düşündüklerini belirttiler. Ayrıca, iki ülke arası işbirliğini oldukça önemsediklerini ve her türlü işbirliğine ve desteğe her zaman hazır olduklarını dile getirdiler.

Haber Kaynağı:
Bu haber toplam 625 defa okunmuştur.
 
 
TÜM ANKETLER
Web sitemizi beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Çok Kötü
İdare eder.

 
   
   

     Büyük İskender’in komutanlarında Antigonus ve Seleucus, Mezopotamya ile Suriye’nin yönetimi için aralarında savaşmış, zafer Seleucus’un olmuştur. Yeni bir kent kurmak isteyen Seleucus, Zeus’tan kendisine yol göstermesini ister ve bir kurban keser. Kurban etini kaparak uçan bir kartal, Silpius Dağı’nın eteği ile Oronte (Asi) Nehri’nin arasına konar.

 

     Hatay'da yörenin güzellikleri, şekilleri, tatlıları, renkleri mutfağa yansıtılmış olup, oldukça zengindir. Bunlardan oruk, öcce, ekşili börülce, beyaz kabak boranisi, cevizli biber (Muhammara), bakla ezmesi, humus, nazlı et yemeği ile peynirli künefe ve taş kadayıf tatlıları damak zevkinizin çeşitliliğini arttıracaktır.

 

     Hatay ve Antakya bölgesi, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender ile Pers İmparatoru III. Dareios’un ordularının İssos kenti civarında yaptığı savaşla Makedon hakimiyetine girmiş olup, Büyük İskender’in ölümünden sonra komutanlarından Seleucus I. Nikator tarafından M.Ö. 300’lü yıllarda Antakya kenti kurulmuştur.

         
         
Güv. Kodu :

75GD2

   
 
 
Herhangi bir ilan bulunamadı.
       
hasiad@hasiad.org.tr Copyright © 2014 HASİAD - Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği