HABER DETAYI
HASİAD MOSKOVA İŞ GEZİSİ 06.04.2017 - 10:50

HASİAD MOSKOVA İŞ GEZİSİ

Hatay Sanayici İş Adamları Derneği (HASİAD), üyelerinden oluşan 15 kişilik bir işadamı heyetiyle Moskova İş Gezisi düzenledi.

Gezi kapsamında, HASİAD Üyeleri ilk olarak T.C. Moskova Büyükelçisi Sayın Hüseyin DİRİÖZ’ü makamında ziyaret ettiler. Büyükelçilik ziyaretinde, Türkiye-Rusya ilişkilerindeki son durum ile ilimiz ihracatçısının ve nakliyecisinin Rusya’da yaşadığı sıkıntılar ve bu sıkıntıların çözümü konusunda gelinen son noktalar görüşüldü. 

Gezinin bir sonraki durağı, 04-07 Nisan 2017 tarihleri arasında, inşaat ve yapı ürünlerinin sergilendiği Uluslararası Moskova Yapı Fuarı / MOSBUİLD 2017 oldu. Yapılan fuar ziyaretinde HASİAD Üyeleri, inşaat ve yapı sektöründeki son gelişmeleri inceleme fırsatı buldular.
  
HASİAD Üyeleri, daha sonra Moskova’daki Rus-Türk İşadamları Birliği’ni ziyaret ettiler. Rus-Türk İşadamları Birliği Başkanı Sayın Naki KARAASLAN, Moskova Ticaret Müşaviri Sayın Ali KAPTAN, Birlik Başkan Yardımcısı hemşerimiz Sayın Sabahattin YAVUZ ile Birlik Yönetim Kurulu ve Üyelerinin de bulunduğu ziyarette, HASİAD Başkanı Tahsin Kabaali, "Daha önce İran, İsrail, Lübnan'a da ziyaret gerçekleştirdik. Şimdi de iş dünyası olarak Rusya'ya ziyaret gerçekleştiriyoruz. Kentimizin ekonomisini canlandırmayı planlıyoruz. Rusya'da iş yapan Hataylı işadamlarımız var. Rusya ile yaşadığımız siyasi kriz iş dünyasını da olumsuz etkiledi. Neler yapabiliriz? Bunları yerinde görmek ve buradaki çalışmaları incelemek istedik. Bunları değerlendirmemiz için dışarıdan bir bakış açısına sahip olmamız lazım. Rusya dâhil, komşu ülkelerle ticari ilişkilerimizin arttırılmasına önem veriyoruz. Ayrıca sizleri, Rusya’daki iş fırsatlarını Hatay’daki işadamlarımız ile paylaşmak üzere HASİAD ve Hatay İş Dünyası adına Hatay’a davet ediyoruz.” dedi.

RTİB Başkanı Naki Karaaslan HASİAD heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türk-Rus ticari ilişkilerine katkı sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi. Karaaslan ayrıca şunları ifade etti: "Kapımız herkese her zaman açık. Asıl işimiz Rusya-Türkiye ticari ekonomi ilişkilerinin artırılmasına katkı sağlamak. Ne yazık ki bugün siyaset, ekonomik ilişkileri ciddi etkiledi. Bunun acısını da iş dünyası çekti. Hem maddi hem manevi anlamda ciddi kayıplar yaşadık. Önümüzdeki yıllarda bu zararları telafi etmemiz lazım." dedi. 

Haber Kaynağı:
Bu haber toplam 714 defa okunmuştur.
 
 
TÜM ANKETLER
Web sitemizi beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Çok Kötü
İdare eder.

 
   
   

     Büyük İskender’in komutanlarında Antigonus ve Seleucus, Mezopotamya ile Suriye’nin yönetimi için aralarında savaşmış, zafer Seleucus’un olmuştur. Yeni bir kent kurmak isteyen Seleucus, Zeus’tan kendisine yol göstermesini ister ve bir kurban keser. Kurban etini kaparak uçan bir kartal, Silpius Dağı’nın eteği ile Oronte (Asi) Nehri’nin arasına konar.

 

     Hatay'da yörenin güzellikleri, şekilleri, tatlıları, renkleri mutfağa yansıtılmış olup, oldukça zengindir. Bunlardan oruk, öcce, ekşili börülce, beyaz kabak boranisi, cevizli biber (Muhammara), bakla ezmesi, humus, nazlı et yemeği ile peynirli künefe ve taş kadayıf tatlıları damak zevkinizin çeşitliliğini arttıracaktır.

 

     Hatay ve Antakya bölgesi, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender ile Pers İmparatoru III. Dareios’un ordularının İssos kenti civarında yaptığı savaşla Makedon hakimiyetine girmiş olup, Büyük İskender’in ölümünden sonra komutanlarından Seleucus I. Nikator tarafından M.Ö. 300’lü yıllarda Antakya kenti kurulmuştur.

         
         
Güv. Kodu :

Z52LE

   
 
 
Herhangi bir ilan bulunamadı.
       
hasiad@hasiad.org.tr Copyright © 2014 HASİAD - Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği